fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Marka Tescili

Bir işletmenin ya da kişinin, belirli bir ürünü ya da hizmeti tanımlayan ismi, logoyu, sembolu ya da tasarımı yasal olarak koruma altına alınması çalışmalarının tamamına marka tescili ismi veriliyor. Marka tescili ile markanın başka kişi ya da kurum tarafından kullanılması engellenirken marka sahibi yasal olarak korunması sağlanıyor.

Marka tescili, markanın ticari değerini artıran en önemli unsurlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Kişinin veya kurumun markayla ilgili reklam ve pazarlama çalışmalarını sorunsuz şekilde yapabilmesine olanak sağlayan marka tescili, diğer firmaların markayı kullanmasını engelleyeceği için rekabet avantajı da yaratıyor.

Markanızı Koruma Altına Alın

Marka tescili çalışmalarında marka sahibinin markasının benzersiz olması önem taşıyor. Bu nedenle marka tescili çalışmaları yapılmadan önce markaya benzer bir isim, işaret, logo ve buna benzer bir unsur olup olmamasının araştırılması gerekiyor.

Siz de firmanızın marka değerini korumak ve marka tescili hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilir, yapacağımız görüşmenin ardından firmanızın marka tescilini gerçekleştirebilir, firmanızın markasını, logosunu ve sloganını yasal olarak koruma altına alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Bir markanın yasal olarak korunabilmesinin tek yolu olan marka tescili, markanın sahibine markayı kullanma hakkı vererek markanın başkası tarafından korunmasını engeller. Marka tescili ile markanın tanınabilirliği ve değeri artarken markanın da itibarı korunmuş olur.

Ülkemizde marka tescili süreçleri 3 ila 6 ay arasında değişkenlik gösterir. Bu süreçte markanın onaylanıp onaylanmayacağı da kesinleşmiş olur.


Ülkemizde yapılan marka tescili 10 yıl kadar geçerlidir. Bu süreç sona ermeden önce yenileme yapılabilmekte ve süreç uzatılabilmektedir.