fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İzmir Google reklam ajansı – Google Ads ücretleri

Bir ürün ya da hizmetin hedef kitleye uygun şekilde ulaştırılmasını sağlayan Google reklamları ya da resmi ismiyle Google Ads, her geçen gün daha fazla kişi ve kurum tarafından tercih ediliyor. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olması nedeniyle öne çıkan Google, pazarın yüzde 89’una sahip olduğu için vazgeçilmez olarak kabul ediliyor.

İzmir Google reklam ajansı Nokta İşler olarak hazırladığımız bu makalede, Google reklamlarının çeşitlerine, neden önemli olduğuna, Google reklamları ile ilgili bilmeniz gerekenlere ve Google reklamları fiyatlarına yer vereceğiz. Siz de Google reklamları ile ilgili aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak, profesyonel Google reklam yönetimi hizmetlerimizden faydalanmak ve İzmir Google reklam ajansı hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Google Ads nedir, ne işe yarar?

İlk olarak 2000 yılının Kasım ayında faaliyet göstermeye başlayan ve günümüzde 1 milyondan fazla reklamvereni bulunan Google Ads; arama sonuçlarında, iş ortağı web sitelerde, YouTube’da ve buna benzer birçok alanda reklam gösterilmesini sağlayan Google ürünüdür.

Google Ads, bir hizmet ya da ürünün, belirlenen anahtar kelimelerde arama yapıldığında üst sırada olmasını sağlar. Belirlenen anahtar kelimeler sonucunda reklamlar, arama sonuçlarının en üstünde yer alır. Google Ads reklam çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

Google arama ağı reklamları (Search Network Ads)

Google arama ağı reklamları, arama sonuçları sayfasında yer alan reklam çeşididir. Kullanıcılar, Google’da bu aramayı yaptıktan sonra eğer ilgili kelimeyle ilgili reklam çalışması yapıldıysa bu alanda reklamlar görünür. Reklamverenler, hangi anahtar kelimede çalışma yapılmasını istediyse (Örnek olarak “İzmir elektrikçi”) bu alanda website reklamı görünür. Ziyaretçiler, bu reklama tıklayarak web siteyi ziyaret edebilir, form doldurabilir ya da direkt olarak reklamvereni arayabilir. Google arama ağı reklamları belirlenen lokasyon, cihaz ve belirli zaman dilimlerinde reklamları yayınlanacak şekilde çalışma yapabilir, böylece reklamdan alınan geri dönüş maksimuma çıkarılır.

Google görüntülü reklamlar (Display Ads)

Zenginleştirilmiş reklam formatları olarak kabul edilen Google görüntülü reklamlar; metin, görsel, video ve animasyonu içerebilir. Görüntülü reklamlar; web sitelerinde, uygulamalarda ve YouTube gibi platformlarda görünebilir. Görüntülü reklamlar ile belirli demografik gruplara, coğrafi bölgelere, ilgi alanlara ve davranış özelliklerine göre reklam yayını yapılabilir, retargeting ile daha önce websiteye yapılan ziyaretlerin hatırlatılması sağlanabilir. Özellikle marka bilinirliği oluşturma ve geniş kitlelere ulaşma amacıyla kullanılan görüntülü reklamlar, Google arama ağı reklamlarıyla birlikte en çok tercih edilen reklam çeşidi olarak kabul edilmektedir.

Video reklamlar (Video Ads)

YouTube ve Google Display Network içinde yer alan video reklamlar, bir videonun başında, ortasında ya da sonunda gösterilir. Kısa videolar, animasyonlar, interaktif reklamlar ve daha uzun hikaye anlatımına yönelik videolar olarak ziyaretçilerin karşısına çıkarılabilen video reklamlar, belirli demografik gruplara, coğrafi bölgelere, ilgi alanlarına ve davranış özelliklerine göre hedeflenebilmektedir. Daha çok 15 saniyeden kısa yayınlanacak şekilde hazırlanan video reklamlar ile ziyaretçilerin dikkatinin hızlı şekilde çekilmesini sağlanır.

Alışveriş reklamları (Shopping Ads)

Bir mağazanın ürünlerini sergilemesini sağlayan alışveriş reklamları, genel olarak e-ticaret sistemleri tarafından tercih edilir. Google alışveriş platformunda gösterilen alışveriş reklamları; ürünün görsellerini, ürün başlıklarını, fiyat bilgisini ve mağaza ismini içerir. Belirli anahtar kelimelerle eşleşen arama sonuçları sayfalarında gösterilen alışveriş reklamları, her geçen gün daha fazla kişi ve kurum tarafından tercih edilmektedir.

Harita reklamları (Map Ads)

Google haritalarda bir işletmenin öne çıkması için hazırlanan harita reklamları, işletmelerin yerel müşterilere ulaşmasını ve bunun yanı sıra fiziksel mağazaların konumunu göstermesini sağlar. Harita reklamları ile bir işletme diğerlerinden ayrılarak daha ilgi çekici sunulur, iletişim bilgileri ile ziyaretçilerin kolay şekilde işletmeye ulaşabilmesine yardımcı olur. Yol tarifleri, resimler ve ek bilgiler ile işletmenin daha dikkat çekici hale getirilmesi sağlanır.

Uygulama reklamları (App Ads)

Mobil uygulamaların tanıtımı ve indirilmesi için gerçekleştirilen uygulama reklamları, çoğunlukla mobil cihazlarda kullanıcıların dikkatini çekmek ve uygulamayı indirmelerini sağlamak amacıyla oluşturulur. Mobil uygulama tanıtımı ile potansiyel kullanıcılara ulaşılmış olur. Uygulama reklamları ile belirli demografik gruplar, coğrafi bölgeler ve ilgi alanları hedeflenebilmekte ve retargeting yapılabilmektedir.

Sonuç olarak Google Ads reklamları, reklamverenlere belirli anahtar kelimelerle, coğrafi konumlarla, demografik özelliklerle hedefleme özellikleri sunarak potansiyel müşterilere – kullanıcılara ulaşma imkanı tanır.

Google reklam maliyetleri ne kadar?

Google Ads’ten faydalanmayı düşünen kişi ve kurumların en çok araştırdığı konular arasında da Google reklam maliyetleri yer alıyor. Google Ads’te maliyeti değiştiren birçok unsur bulunuyor. Bununla birlikte harcanacak olan miktar, tamamen kişinin ve kurumun inisiyatifine bırakılıyor. Yani reklamverenler Google reklamlarında ayda 100 TL de, 10 bin TL de harcayabiliyor. Harcanacak olan miktar, kişinin ve kurumun beklentisine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle genel bir “maliyet” raporu çıkarmak ilk etapta söz konusu olmuyor.

Google reklamları kaç gün yayınlanıyor?

Google reklamlarında maliyet gibi reklamların yayınlanma süresi de reklamverenin politikasına bağlı olarak değişiyor. Google Ads ile bütçeyi aya bölerek günlük harcama miktarınızı hesaplayabilir, günlük limit koyarak bütçenin dışına çıkmayı engelleyebilirsiniz.

Google reklam tıklamaları için ne kadar ödenir?

Google reklamlarında tıklama başına yapılan ücretlendirme, reklam verilen kelimenin rekabetine, websitenin kalite puanına ve diğer reklamverenlerin kelime için verdiği ücretlere bağlı olarak değişiyor. Google reklamlarında açık artırma yöntemi uygulandığı için her kelimenin farklı ücretlendirmesi bulunuyor. Bu nedenle ücretlendirmeler, ancak reklam verildikten sonra ortalama olarak belirlenebiliyor.

İzmir Google Ads ajansı

Nokta İşler olarak kurulduğumuz günden bu yana müşterilerimize Google Ads alanında profesyonel hizmet sunuyor, beklentilerine uygun çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Siz de İzmir Google Ads ajansı arıyorsanız bizimle iletişime geçebilir, yapacağımız görüşmenin ardından çalışmalarımızla ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.